Wartości marki i jej znaczenie dla rynkowego sukcesu | Polska Grupa Certyfikująca

Blog

Wartości marki i jej znaczenie dla rynkowego sukcesu

Marka jest w dzisiejszych czasach ważnym elementem działalności firmy. Na jej wartość składa się świadomość marki, a więc jej pozycja, skojarzenia, postrzeganie, rozpoznawalność na tle innych. Wartość marki ma związek z powtarzaniem zakupu czyli na lojalność klientów. Właśnie dlatego w dzisiejszych czasach kluczowa jest marketingowa orientacja na klienta, na którą składa się dbanie zarówno o jakość oferowanych produktów jak i o wizerunek firmy czy jakość obsługi.

Wartość marki jest niematerialna czyli niejako dodana do produktu i w wielu przypadkach stanowi dodatkowy czynnik, który skłania kupującego do konkretnego wyboru w trakcie podejmowania decyzji zakupowej. Dla przedsiębiorstwa rodzi to faktyczny zysk finansowy – klient jest w stanie więcej pieniędzy wydać za produkt tej właśnie, a nie innej marki. Klient kupując produkt danej firmy zwiększa swoją świadomość marki, dodaje kolejne skojarzenia, co buduje jego zaufanie i lojalność. Firmie przynosi to kolejne korzyści – może produkować inne artykuły pod logiem tej samej marki i opierać na niej kampanię promocyjną. W świadomości klienta wywoływany jest efekt psychologiczny przywiązania do danej marki.

Budowa wartości marki jest procesem długoterminowym. Przede wszystkim należy określić pewne standardy i normy, które będą odpowiedzią na oczekiwania konsumenta. Klient powinien być na pierwszym miejscu. Należy zatem kształtować stałą relację z klientem, poznawać jego potrzeby, uzyskiwać informacje i dostosowywać ofertę. O wartości marki decyduje również obsługa w punkcie sprzedaży. Należy pomagać klientom w podejmowaniu satysfakcjonujących decyzji, unikać manipulacji, wywierania presji. Należy okazać zainteresowanie klientem, gdyż wpływa to na budowę długofalowych relacji. Potwierdzeniem wartości marki są także certyfikaty budujące pozytywny wizerunek firmy – podnoszą prestiż przedsiębiorstwa, stanowią potwierdzenie zaufania klienta do danej marki. Przywiązanie do konkretnej firmy utrudnia innej marce dotarcie do klienta. Naturalnym jest bowiem, że klient przy zakupie sięga po produkt lepiej mu znany, kojarzący się. Dokonując kolejnych zakupów klient skupia się na walorach użytkowych danego produktu. Im silniej spełnią one jego oczekiwania względem towaru, tym świadomość marki jest większa, co przekłada się w dużym stopniu na lojalność klienta.

Budowanie wartości marki powinno być ważnym elementem pracy wszystkich pracowników i być na stałe wpisane w wizję przedsiębiorstwa.

Top

Masz pytania ? 61 307 23 13

Otrzymuj najnowsze informacje.