Polska sytuacja energetyczna i jej znaczenie dla gospodarki | Polska Grupa Certyfikująca

Blog

Polska sytuacja energetyczna i jej znaczenie dla gospodarki

Chociaż Polska zieloną wyspą na razie się nie stała, to faktem jest to, że przez światowy kryzys gospodarczy przechodziła, przechodzi i, miejmy nadzieję, będzie przechodzić w miarę suchą nogą. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że do rozwoju gospodarki niezbędna jest energia elektryczna. Jak wygląda sytuacja dotycząca jej zasobów i dostaw w przypadku Polski? Według ostatnich doniesień w obecnej chwili całkiem dobrze, jednakże przyszłość niestety może klarować się w czarnych barwach.

 

Według najnowszych doniesień Ministerstwa Gospodarki Polsce grozi niedobór energii w latach 2016-2017. Najbardziej kryzysowym momentem ma być zima 2017 roku, gdy wystąpi niedobór 680 megawatów, czyli 680 milionów watów (jednoosobowe gospodarstwo zużywa ok. 1 mln 900 tys. watów). Główne problemy polskiego sektora energetycznego są dwa: przestarzałe bloki energetyczne oraz linie energetyczne oraz prawodawstwo Unii Europejskiej, które narzuca na nasz kraj poważne zmiany w zakresie energetyki. Nasze siłownie są dramatycznie przestarzałe (55% ma ponad 30 lat), a zdecydowana większość swój najlepszy czas miała, kiedy Polska była jeszcze Rzeczpospolitą Ludową. Jak wiadomo, każdy sprzęt wymaga modernizacji – dotyczy to również bloków energetycznych, które na czas remontu będą wyłączane, co spowoduje znaczne ubytki w dostawach prądu. Co więcej, zobowiązaliśmy się w Brukseli do zamknięcia z powodów ekologicznych do 2016 roku bloków, których moc wynosi kilka tysięcy megawatów. Klimat i ukształtowanie geograficzne Polski nie sprzyja w efektowne inwestowanie w energię odnawialną. Elektrownie wiatrowe znajdują się przede wszystkim na Wybrzeżu. Z uwagi na to, że nasz klimat dostarcza tylko kilku słonecznych miesięcy w roku, również inwestycje na dużą skalę w panele słoneczne nie jest rozwiązaniem.

 

Wielka nadzieja polskiego sektora energetycznego, czyli elektrownia atomowa również prędko nie powstanie. Najbliższa data rozpoczęcia produkcji energii z takowej placówki to 2025 rok, jednak biorąc pod uwagę polski rynek, należy przyjąć tę datę z dość dużą rezerwą. Inwestycje w energię atomową są kontrowersyjne i spotykają się ze sprzeciwem. Elektrownia atomowa jest jednak jednym z najlepszych rozwiązań. Wprawdzie budowa jest bardzo droga (Polski na dzień dzisiejszy na nią nie stać), ale jest mniej szkodliwa dla środowiska niż typowe dla naszego kraju elektrownie węglowe, ponadto produkuje bardzo dużo energii. Ostatnia katastrofa w elektrowni Fukushima w Japonii była spowodowana tsunami, które tam wystąpiło, a nie wadliwą konstrukcją samej elektrowni, czego nie potrafią zrozumieć przeciwnicy inwestycji. Nasi sąsiedzi już posiadają elektrownie atomowe, więc w przypadku ewentualnej katastrofy bylibyśmy narażeni na jej skutki, mimo że elektrownia fizycznie nie stoi na naszym terytorium.

 

Polska gospodarka cały czas się rozwija, PKB rośnie, a tempo jego wzrostu jest stabilne. Ile jednak jest stan potrwa? Bez odpowiednich zasobów energii elektrycznej niedługo. Fabryki, przedsiębiorstwa, biura, sklepy, galerie handlowe – działalność podmiotów, która składa się na przyrost krajowego produktu brutto potrzebuje energii. Wzrost PKB o 1% to wyższe zapotrzebowanie na prąd o 0,7%. Na szczęście w 2015 roku do eksploatacji oddane zostaną dwa bloki gazowo – parowe: w Stalowej Woli (450 megawatów) i Włocławku (460 megawatów). W 2017 również blok węglowy w Kozienicach, który dostarczy niebagatelne 1075 watów.

 

Przed rządzącymi duża próba. Muszą zadbać o stabilny dopływ energii do odbiorców i przede wszystkim remontować silosy energetyczne, budować nowe i inwestować w odnawialne źródła energii, w miarę możliwości. Będzie to zadanie trudne, ale wykonalne: możliwe jest również importowanie energii czy uruchomienie rezerw.

Top

Masz pytania ? 61 307 23 13

Otrzymuj najnowsze informacje.