Moc wizerunku | Polska Grupa Certyfikująca

Blog

Moc wizerunku

Nie od dziś wiadomo, że marka ma znaczenie. Marki znane i uznane cieszą się dużym zainteresowaniem – zarówno kiedy wybierają je klienci, jak i kandydaci do pracy. Osoby poszukujące pracy, często dużo chętniej przyjmą pracę w firmie, której wizerunek jest im znany, czy to z pochlebnych rekomendacji znajomych, czy też innych źródeł. Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik rezygnuje z wyższego wynagrodzenia na rzecz firmy, która cieszy się wysokim uznaniem. Co zatem wpływa na dobry wizerunek przedsiębiorstwa?

 

Przede wszystkim, wewnętrzne otoczenie. Dobra firma to firma, w której panuje miła atmosfera, w której ludzie dobrze się czują. Pracodawca nie ma wpływu na relacje panujące między pracownikami, ale ma za to wpływ na środowisko, w którym się znajdują. Wg badań ok. 63% ankietowanych na pytanie, co wpływa na jakość firmy, odpowiedziało, że „warunki pracy”. Oprócz umowy z pracodawcą, wymienili dobry sprzęt. Warto więc, zainwestować w odpowiednie wyposażenie biura, które nie zakłócałoby spokoju jego pracowników. Źle działający sprzęt powoduje, że pracownicy chodzą poddenerwowani i zużywają więcej energii na jego naprawę, niż na zadania, które powinni wypełniać. Oprócz dobrze działającego sprzętu i jego użyteczności ważny jest też komfort personelu. Dbanie o potrzeby pracowników – np. wygodne meble, ekspres do kawy czy palarnia z pewnością przysłużą się uzyskaniem pochlebnej opinii z ich strony. Od dawna marketingowcy twierdzą, że najlepszą i najbardziej efektywną formą reklamy jest poczta pantoflowa. Jeśli więc, warunki biura nie będą odpowiadały jego pracownikom pewne jest, że informacja o dyskomforcie szybko dotrze do osób spoza tego grona.

 

Kolejnym ważnym „elementem” budującym markę jest pracodawca. Relacje z pracodawcą również wpływają na ogół atmosfery panującej w firmie. Dlatego też, dobry pracodawca, by nie wzbudzać w swych podwładnych niezdrowej rywalizacji, nie powinien nikogo faworyzować. Najlepiej gdy będzie stanowił autorytet dla pracowników. Autorytet utożsamiany jest z osobą, która służy za wzór do naśladowania. Taki wizerunek szefa wpływa więc na efektywność, wydajność i najważniejsze – chęć do pracy. Pracodawca powinien mieć dobre relacje z innymi i darzyć zaufaniem swoich pracowników. Musi przy tym jednak pamiętać o zachowaniu stanowczości. Brak tej ostatniej cechy może spowodować lekceważącą postawę personelu.

 

Dobra organizacja pracy. Każdy pracownik powinien wiedzieć, co do niego należy. Zakres obowiązków przypisanych danemu stanowisku pracy powinien być z góry określony. Lepiej działać wg tzw. systemu manufaktury, czyli wąskiego zakresu obowiązków należących do jednej osoby, ale wykonywanych za to, szybko i efektownie.

 

Solidny system szkoleniowy. Dziś każdy dąży do samorealizacji i osiągnięcia wysokich szczebli kariery. W związku z tym mile widziane są różnego typu szkolenia. Zapewnienie szerokiego wachlarza językowych, technicznych szkoleń lub takich, które zadbają o proces samodoskonalenia, z pewnością ucieszy pracowników. Choć przedsięwzięcie finansowania szkoleń uszczupli budżet firmy, wpłynie także na jej jakość. Dobrze wyszkoleni pracownicy przyciągną klientów.

 

Klienci. Dbanie o klientów przejawia się przede wszystkim w lojalności wobec nich. Warta zapamiętania jest maksyma, iż lepsza jedna niż dziewięćdziesiąt dziewięć owiec.

 

Certyfikaty i nagrody. Wyróżnienia dla marki lub firmy w postaci certyfikatów, wyróżnień czy nagród na pewno również wpływają na wizerunek marki. Marka doceniona przez firmę certyfikującą czy zespół ekspertów oceniających ją w ramach konkursu, na pewno będzie odbierana przez otoczenie bardziej pozytywnie.

Top

Masz pytania ? 61 307 23 13

Otrzymuj najnowsze informacje.