Jak wygrywać w walce konkurencyjnej? | Polska Grupa Certyfikująca

Blog

Jak wygrywać w walce konkurencyjnej?

Gospodarka wolnorynkowa wykształciła mechanizmy, które decydują o tym kto wygrywa, a kto przegrywa – mechanizmy nieustającej walki o klienta. Najważniejsze jest to, aby od początku działalności firmy wyznaczyć standardy i robić wszystko, aby wyróżnić się na tle innych przedsiębiorstw. Nic tak skutecznie nie dyskwalifikuje konkurencji jak rzetelnie prowadzone przedsiębiorstwo dbające o prestiż, pozycję w branży i przede wszystkim o swoich klientów.

Jakość w połączeniu z przystępną ceną
Dobra jakość, niska cena. Brzmi jak bardzo popularny slogan reklamowy. Czy możliwe jest połączenie tych dwóch aspektów? Niezależnie od tego do jakiego segmentu rynkowego kierowany jest produkt bądź usługa, przede wszystkim jakość jest wyznacznikiem, który decyduje o tym czy klient wróci. Cięcie kosztów w dzisiejszych czasach jest niezbędne, nie można jednak zapominać o tym, że firma w pierwszej kolejności będzie postrzegana przez pryzmat jakości. Zwiększanie konkurencyjności za pomocą obniżania cen jest złym pomysłem. Paradoksalnie czasami łatwiej jest znaleźć rynek zbytu dla produktów droższych, ponieważ klient będzie kategoryzował je jako „te z wyższej półki”. Produkty i usługi o niskiej jakości traktowane są jako substytuty. Trzeba pamiętać, że odbiorcy tych wytworów są niestali i nie przywiązują się do danej marki. Niezależnie od sytuacji finansowej firmy i sytuacji rynkowej, należy nie rezygnować z jakości na rzecz ceny.

Zapoznanie się z ofertą konkurencji
Podstawowym działaniem przy ustalaniu strategi marketingowej jest dokładne zaznajomienie się z ofertą i cennikiem konkurentów. Słabe strony rywali należy wykorzystać, dobre powinny być motywacją do zmian i ciągłego podwyższania standardów. Warto nie tylko pozyskiwać nowych klientów, ale także przekonywać do swoich produktów i usług tych, którzy już zasilają budżet konkurencji. Skupiając się na niedociągnięciach innych można zbudować odpowiedni plan działania, który przyniesie firmie zyski. Oferta przedsiębiorstwa powinna być konkurencyjna i wyróżniać się spośród innych.

Wzbudzenie zaufania
Obecnie na rynku pojawia się wiele nieuczciwych firm. Klienci coraz ostrożniej wybierają sprzedawców. Ważne dla rozwoju przedsiębiorstwa jest sukcesywne budowanie zaufania. Można zrobić to na wiele sposobów. Certyfikat biznesowy na pewno świadczy o rzetelności. Jak wiadomo chętniej podejmowana jest praca z rekomendowanymi partnerami biznesowymi. Każdy z takich certyfikatów podnosi prestiż, stopień zaufania klienta i buduje pozytywny wizerunek firmy na rynku. Zdobywając certyfikaty stajemy się posiadaczami niezwykle efektywnego narzędzia marketingowego.

Reklama
Na rynku dobrze prosperują tylko te przedsiębiorstwa, które potrafią skutecznie się reklamować. Obecnie bardzo ważne jest to, aby w sposób bezpośredni trafiać do klienta. Często jedyną drogą do poszerzenia rynków zbytu jest reklama internetowa, telewizyjna, prasowa etc. Należy wykorzystywać wszystkie kanały komunikowania masowego jako potencjalne miejsca do zaprezentowania towarów i usług. Efektywna i dostosowana do segmentów rynkowych reklama jest gwarantem sukcesu i pewności, że informacja o ofercie produktów i usług trafi do każdego potencjalnego klienta i przekona go do zakupu.

Top

Masz pytania ? 61 307 23 13

Otrzymuj najnowsze informacje.