Jak nie popełnić biznesowego faux pax? | Polska Grupa Certyfikująca

Blog

Jak nie popełnić biznesowego faux pax?

Nienaganna postawa oraz kultura osobista to często czynniki decydujące o powodzeniu w sytuacjach biznesowych, rozmowach z klientami czy sukcesach negocjacyjnych. Dlatego warto wcielić w sferę życia zawodowego zasady savoir vivre’u.

 

Każde biznesowe spotkanie rozpoczyna się od przywitania. To element o tyle istotny, że decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie rozmówca wywiera na odbiorcy. Jak do niego podejść w sposób odpowiedni? Zwykle osobą witającą jest ta, która do danego pomieszczenia wchodzi, o ile nie jest to przełożony. W momencie przedstawiania siebie oraz innych podać należy imię i nazwisko. Informacje dotyczące posiadanego tytułu naukowego są w tym momencie zbędne (chyba, że są to informacje istotne ze względu na charakter spotkania). Zdecydowany uścisk dłoni pokaże, że znamy swoją wartość, charakteryzuje nas profesjonalizm oraz nie boimy się nowych sytuacji. Niedopuszczalną rzecz stanowi potrząsanie dłonią naszego rozmówcy i zbyt długi uścisk. W stosunkach zawodowych to panie decydują o podaniu ręki. Podobnie jak osoby starsze oraz zajmujące wyższe stanowiska. Przed wejściem na spotkanie należy zdjąć wierzchnią odzież. Nie na miejscu jest powitanie w płaszczu lub kurtce.

 

Wystrzegać należy się spóźnień. W sytuacjach, kiedy z powodu np. natężenia ruchu drogowego wiadomo, że nie uda się dotrzeć na wyznaczoną godzinę, powinno się jak najszybciej poinformować o tym osobę, z którą jest umówione spotkanie. W przypadku spóźnienia na obrady, ewentualne usprawiedliwienie oraz słowo przepraszam powinno pojawić się w przerwie.

Zasada „Jak Cię widzą, tak cię piszą” nie traci na wartości. Schludny, czysty, nienaganny ubiór stanowi doskonałą wizytówkę w biznesowych kontaktach. Panie powinny zrezygnować z krótkich, obcisłych spódniczek, bluzek odsłaniających ramiona czy butów z odkrytymi palcami. Ostry makijaż, jaskrawe paznokcie to także element niemile widziany. Strój powinien być dostosowany do pory dnia.

 

Inna kwestia dotyczy telefonów komórkowych. Nic tak skutecznie nie wpływa na naganną ocenę całego spotkania, jak dzwoniący telefon, przerywający omawianie zawieranych transakcji. Oczywiście w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia, nie należy kontynuować rozmowy telefonicznej, a klienta należy przeprosić. W sytuacjach wyjątkowych, kiedy oczekuje się na ważny telefon, należy po prostu uprzedzić rozmówcę o ewentualnym, istotnym dla nas telefonie. Rozmowa telefoniczna nie może wówczas odbywać się w tym samym pomieszczeniu. Podobnie za nieeleganckie uchodzi eksponowanie telefonu poprzez np. położenie go na stole.

 

Przy wymianie wizytówek zanim schowamy ją do teczki lub torebki, należy ją najpierw przeczytać.

 

Za dobrą kartę przyjmuje się zastosowanie odpowiednich pozawerbalnych sygnałów takich jak uśmiech, kontakt wzrokowy, wyważona gestykulacja. Wykonywanie przesadnych ruchów może być oznaką zdenerwowania.

 

Ważne, żeby poza etykietą nie zapominać również o byciu sobą.

Top

Masz pytania ? 61 307 23 13

Otrzymuj najnowsze informacje.