Ekologiczne praktyki w biznesie | Polska Grupa Certyfikująca

Blog

Ekologiczne praktyki w biznesie

Ekologia jest tematem, który od dawna był obecny w życiu ludzi oraz w świecie biznesu, jednak w ostatnim czasie ekologiczne kwestie nasiliły się i są wprowadzane do większości dziedzin. Problematyka ta jest poruszana nie tylko w domu przeciętnego Kowalskiego, ale jest też przedmiotem wielu publicznych dyskusji, staje się celem politycznym i gospodarczym. Zakres ekologii w Polsce zwiększył się poprzez wpływ Unii Europejskiej, która w swoich działaniach dąży do wcielania w życie zmian, które będą miały istotny wpływ na środowisko, a co za tym idzie – na wszystkie organizmy żywe.

 

Obecnie ku ekologicznym inwestycjom skłaniają się duże przedsiębiorstwa, natomiast małe i średnie firmy zastanawiają się, czy takie działania przyniosą jakiekolwiek korzyści. Wątpliwości te mogą być rozwiane dzięki temu, że praktyki ekologiczne powinno wprowadzać się stopniowo, co w przyszłości zaowocuje pozytywami dla przedsiębiorstwa.

 

Pierwszym krokiem w zmianie profilu biznesu na przyjazny środowisku, jest świadomość wynikająca z zagrożeń, na które narażone jest środowisko naturalne i korzyści wprowadzania ekologicznych praktyk. Rozwijanie firmy z ekologią w tle wymaga przemyślenia, co zrobić by wprowadzić praktyki ekologiczne w istniejący już biznes. Przede wszystkim należy zacząć od podstawowych aspektów, które praktykowane są w domach. Segregacja śmieci, oszczędność energii elektrycznej i wody. W biurach tusz czy papier są zużywane na skalę masową, warto zwrócić uwagę na wydruk, który może wykorzystać funkcje obustronną, zmniejszając zużycie papieru. Stopniowo takie zwyczaje można pogłębiać wybierając sprzęty czy samochody przyjazne środowisku lub ogrzewanie za pomocą kolektorów słonecznych. Jeśli przedsiębiorstwo zajmuje się wyrobem opakowań, należałoby zwrócić uwagę na sposób ich wytwarzania oraz na ewentualne zmiany, na przykład poprzez wykorzystanie surowców wtórnych.

 

Aktualne działania są dopiero początkiem wprowadzanych eko-praktyk. Ciekawymi innowacyjnymi rozwiązaniami, które mają szansę być wprowadzone na rynek w przyszłości są między innymi: laptop, którego zasilanie odbywałoby się poprzez pisanie na klawiaturze oraz rewolucyjne działania w produkcji telefonów wykonanych z bioplastiku powstałego na bazie kukurydzy. W pierwszym przypadku, nad urządzeniem, które pozwoliłoby na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz problemu utylizacji zużytych baterii pracowali naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology i Australian National University. Natomiast „kukurydziany telefon” został zaprezentowany na targach w Seulu w 2008 roku. Podobnie w Barcelonie na Mobile World Congress, gdzie został pokazany telefon komórkowy zasilany przez baterię słoneczną – „Blue Earth”. Oprócz branży komputerowej, także branża motoryzacyjna prześciga się w pomysłach produkowania pojazdów coraz bardziej przyjaznych środowisku – np. stosując silniki hybrydowe.

 

Praktyki ekologiczne stają się ważną strategią, ponieważ są nie tylko przyjazne środowisku i człowiekowi, ale są też otwarte na coraz to nowe technologie, co wpływa na innowacyjność biznesu.

Top

Masz pytania ? 61 307 23 13

Otrzymuj najnowsze informacje.