Budowanie relacji szefa z pracownikami | Polska Grupa Certyfikująca

Blog

Budowanie relacji szefa z pracownikami

Praca jest jak drugi dom, spędza się w niej wiele godzin, dlatego bardzo ważne jest czuć się w niej komfortowo. Odpowiednia atmosfera w grupie sprawi, że czas spędzony w pracy będzie nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim efektywny. Tu również niezwykle istotne są relacje szefa i pracownika, gdyż to właśnie one mają największy wpływ na nastroje panujące w miejscu pracy.

 

Jak firma powinna być zarządzana, aby pracownicy czuli się docenieni? Przede wszystkim, osoba kierująca przedsiębiorstwem powinna dobrze poznać swoją kadrę. Miłym akcentem będzie zapoznanie się z imieniem i nazwiskiem wszystkich pracowników. Bezpośredni zwrot do osoby zatrudnionej wytworzy w niej poczucie ważności.

 

Jednym z największych błędów przy komunikacji z pracobiorcą jest jego ciągła krytyka. Stres i bezustanne pouczanie pracownika nie stwarza dobrych warunków do pracy, co wpływa też na obniżenie jego wydajności. Krytyka przychodzi łatwiej, niż miłe słowo. Warto pamiętać, że atak na pracownika nie wróży nic dobrego i nie przyniesie korzyści żadnej ze stron. Gdy szef delikatnie da do zrozumienia co jest nie tak i zachęci do poprawy, przy czym dodatkowo podziękuje za poświęcony czas i pracę, pracownik będzie czuł się doceniony. Szczere wyznanie uznania dla pracy zespołu może zaowocować lepszymi wynikami w przyszłości.

 

niezadowolony szefWśród pracodawców ceni się takich, którzy interesują się losem swojego personelu i wykorzystują różne techniki w celu polepszenia jakości jego pracy poprzez szkolenia i różnego rodzaju wyjazdy. Każdy człowiek lubi czuć się potrzebny, dlatego bezinteresowny podziw ich wysiłku zbuduje podłoże do budowania pozytywnej relacji w firmie.

 

Aby utrzymywać prawidłowe relacje między szefem a pracownikami potrzebne jest właściwe podejście obu stron do tego kontaktu. Metoda, w której szef udaje kumpla, ciągle żartuje i przymyka oko na terminy wykonywanych zadań nie przeniesie się na zyski i rozwój firmy. Wprawdzie, pracownicy będą czuć się swobodnie, ale nie będą zmotywowani do pracy, czego konsekwencją będzie chaos. Z drugiej strony szef, który wprowadza nerwową atmosferę i karci za każde przewinienie, może i uzyska szacunek pracowników, ale atmosfera w pracy będzie pozostawiała wiele do życzenia. Najważniejsze jest, aby obie te metody połączyć. Gdy sytuacja tego wymaga, szef powinien w pełni zmobilizować do pracy, nie ukazując zdenerwowania. W innych sytuacjach warto czasami odprężyć się i dać pracownikom trochę luzu, na przykład rozmawiając na tematy całkowicie nie dotyczące firmy.

 

Aby stworzyć przyjazne miejsce pracy, osoba zarządzająca powinna pamiętać o zachowaniu równowagi i uprzejmych stosunkach międzyludzkich, bo nic tak nie podnosi wydajności, jak dobra atmosfera w firmie.

Top

Masz pytania ? 61 307 23 13

Otrzymuj najnowsze informacje.