Bariery kulturowe w biznesie | Polska Grupa Certyfikująca

Blog

Bariery kulturowe w biznesie

Świat zdaje stawać się coraz mniejszy i nawet najbardziej odległe miejsca stają się łatwiej osiągalne dzięki rozwojowi środków transportu i komunikacji. Również w biznesie. Coraz mniej jest ograniczeń prawno-ekonomicznych w zawieraniu międzynarodowych umów. Jeśli przedsiębiorca decyduje się, by eksportować swoje produkty poza granice kraju, musi zwrócić baczną uwagę na szereg różnic kulturowych i społecznych, jakie może napotkać w odległych zakątkach globu.

 

Kraje można przede wszystkim sklasyfikować pod względem nastawienia względem biznesu. Nastawienie pro transakcyjne koncentruje się wokół perfekcyjnego wykonania zadania. W tym przypadku, zadaniem jest, rzecz jasna, zawarcie transakcji. Taki model spotkamy w Ameryce Północnej czy Skandynawii.

 

Kraje pro partnerskie unikają konfrontacji i konfliktów, przez co nie mówią o wielu aspektach wprost i należy się ich domyślić z kontekstu. Zachowuje się tak wiele firm w krajach arabskich, afrykańskich czy w Ameryce Łacińskiej.

 

Kraje umiarkowanie pro transakcyjne, takie jak Hongkong czy Anglia, równoważą te dwa nastawienia. Nastawienie może mieć duży wpływ na czas podejmowania decyzji oraz możliwość kompromisu.

 

Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę ze specyfiki cech osobowości typowej dla danego kraju. Skandynawowie są często nacjonalistami, więc nie wolno np. śmiać się z małego terytorium Danii, gdyż zostanie to odebrane jako afront. W krajach, w których biznes opiera się w większości na imigrantach, jak np. Zjednoczone Emiraty Arabskie, spotyka się większą skłonność do kosmopolityzmu. Należy jednak dowiedzieć się, czy osoby związane z firmą wywodzą się z którejś z religii, ponieważ może to mieć wpływ zarówno na etykietę, jak i zbiór praw, jakie będą obowiązywać w przedsiębiorstwie.

 

Podczas gdy Amerykanie komunikują się bezpośrednim, dynamicznym językiem, Chińczycy czy Japończycy przykładają wagę do tytułów grzecznościowych i hierarchii społecznej. Na Dalekim Wschodzie często wynika to również z filozofii konfucjańskiej, która szereguje ludzi według statusu społecznego oraz nakazuje posłuszeństwo. Różni się również poziom otwartości rozmów. Podczas, gdy wiele negocjacji z firmami z Ameryki, Chin czy Emiratów poprzedzają tzw. „small talks”, skracające dystans pomiędzy potencjalnymi partnerami, Skandynawowie są rzeczowi i praktyczni, przechodząc jak najszybciej do meritum. Podejmowane tematy biznesowe też mają niemałe znaczenie. Norwegowie dostrzegają zwykle w rozmowach więcej możliwości niż zagrożeń. Firmy w Emiratach Arabskich często wręcz pomijają zagrożenia, np. własną słabą kondycję finansową.

 

Ważnym czynnikiem jest także stosunek do firmy. Chińczycy to kraj bardzo kolektywny, w którym liczy się przede wszystkim dobro ogółu. Japończycy działają zawsze dla dobra przedsiębiorstwa, co więcej, maksymalizują swoje wysiłki np. poprzez podejmowanie długich nadgodzin. Dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich charakterystyczny jest silny podział między kierownictwem a podwładnymi, z bardzo silnym przywództwem. Osobom spoza tego kręgu kulturowego może wydawać się, że szefowie są niemili wobec swoich pracowników. Tymczasem Szwedzi pielęgnują poczucie równości wszystkich pracowników w firmie i podejmują decyzje zawsze w oparciu o consensus. Może to jednak zdecydowanie wydłużyć proces decyzyjny.

 

Mówi się, że co kraj, to obyczaj. Nie można o tym zapomnieć w czasie spotkań biznesowych. Chińczycy będą od nas oczekiwać podania wizytówki dwoma rękami, podczas gdy Amerykanie nie będą nimi zbyt zainteresowani. Japończycy przyzwyczajeni są do tradycyjnych pokłonów grzecznościowych, o czym warto pamiętać podczas przywitania. Biznesmeni z Emiratów cenią sobie u kontrahentów dość konserwatywny strój. Przede wszystkim, zawsze należy jednak zachować równowagę. Obydwie strony znajdują się w trakcie negocjacji międzynarodowych w zupełnie nowej dla siebie sytuacji i poszukują swojego miejsca na granicy dwóch kultur. Zwykle sukces zależy przede wszystkim od zaplanowanej strategii i konsekwentnego jej wdrażania.

Top

Masz pytania ? 61 307 23 13

Otrzymuj najnowsze informacje.